Pressmeddelanden
2026-04-24 09:00
Varbergs Sparbank AB (publ) - Delårsrapport kvartal ett 2026 jan-mar
Årets första kvartal ligger nu bakom oss och än en gång har vi gått från förväntan till avvaktan. Inför 2026 var dominerades bilden både i banken och i samhället i stort av en förväntan om att de ekonomiska hjulen skall börja snurra i lite högre takt och att tillväxten skulle ta fart. Det har än en gång vänt till en avvaktan kring vad som skall hända i världen och hur det skall påverka oss.
Årets första kvartal har innehållit flera oväntade händelser runt om i världen och USA fortsätter att bedriva en utrikespolitik som avviker starkt från historiska mönster. Det som starkast påverkat omvärlden och som nu gör det svårare att sia om vad som väntar framåt är kriget mot Iran som Israel och USA för.
De omedelbara effekterna med begränsat utbud av olja och prisuppgång på detsamma har redan gett effekter runt om i världen. Om konflikten blir utdragen kommer dessa effekter att ha en än större inverkan på den ekonomiska utvecklingen i världen än vad vi ser idag. Även andra effekter som stigande priser och lägre utbud av konstgödsel och dess effekter på matproduktionen i världen kommer att ha många negativa konsekvenser om störningarna på leveranskedjorna pågår länge.
Hur effekterna syns här i Varberg det är nog lite tidigt att säga än. Visst har vi som boende här eller som företagare i området svårt att slippa undan stigande priser på drivmedel men kanske blir Varbergs turistnäring en vinnare igen om vi ser ett ökat intresse för att semestra närmre hemma.
Något vi jobbat mycket med är att hjälpa våra kunder förstå hur det som händer påverkar deras ekonomi och sparande. Där tror jag att vi som lokal bank är väl rustade att möte våra kunder genom något av våra tre kontor eller vår egen telefonbank.
Alla områden har inte gått in i ett avvaktansläge. När det gäller bolånemarknaden så har kvartalet innehållit gott om affärer och med konkurrenskraftiga priser och god service märker jag att vi tar hem många affärer i verksamhetsområdet. Bolåneaffären är en kärna i vår verksamhet och en av de största ekonomiska frågorna våra kunder möter. Att vi gör bra ifrån oss på det området känns naturligtvis jättegott.
Något som sticker ut under kvartalet är den stora utdelningen från Swedbank. Varbergs Sparbank äger strax över 8 miljoner aktier i Swedbank och är tillsammans med andra sparbanker och sparbanksstiftelser den största enskilda ägaren i Swedbank. Årets utdelning är dels en följd av ett framgångsrikt år för Swedbank 2025 och dels det faktum att Swedbank i nuvarande läge har mer eget kapital än de bedömer sig behöva. Utdelningen till banken blev hela 247 miljoner kronor.
All personal i banken har under kvartalet avslutat en utbildning i effektiv hantering av våra verktyg för mail, kalender och internkommunikation. Det här är verktyg alla använt länge och som de flesta känner sig bekväma med. Trots det var insikterna stora efter utbildningen om vad man kan förbättra och förenkla. Samlat sparar banken mycket tid och resurser på dessa förenklingar. Jag tror att det här kommer vara ett tema för kommande år, att vi i banken tar de verktyg vi använder, samt några nya, och förenklar och utvecklar våra arbetssätt och processer. Kan vi göra det enklare för våra anställda och våra kunder så tror jag att alla är nöjdare i slutändan.
Till sist ett stort tack till alla kunder, medarbetare, styrelse och ägarstiftelse för ett gott samarbete under första kvartalet 2026.
Nasdaqs emittentregelverk