"Vi är otroligt tacksamma över att Varbergs Sparbank trodde på oss"
Från att inte ha varit kunder i Varbergs Sparbank till att 15 månader senare vara kunder och bo i sitt färdiga hus i Kärradal. Den 27:e maj 2023 anordnade vi på Varbergs Sparbank en Bomässa som Therese Blomqvist och Philip Eklund ramlade in på av en slump.
- Vi var på stan en lördag och gick planlöst runt på Torget. Vi såg att det var någon form av happening på Varbergs Sparbank för det var ballonger, någon röd matta och montrar utanför banken, säger Therese.
Hon minns inte exakt hur allting gick till.
- Men helt plötsligt stod Philip och pratade med några killar från banken som undrade om vi var intresserade av att komma in på ”speed dating” och det tackade vi ja till.
Therese och Philip nämnde att de var intresserade av att bygga hus och blev ihopparade med bankens rådgivare maria Bengtsson.
- Hon kom sedan att bli vår rådgivare. Att vi på det här sättet kom i kontakt med Varbergs Sparbank var verkligen bara en slump. Vi hade nog inte kontaktat banken annars, säger Therese.
Drömmen om att bygga sitt eget hus
- Där och då var vi i en process där vi ville bygga hus och hade hittat en perfekt tomt i Kärradal som vi verkligen ville ha, berättar Therese.
- När vi träffade Maria fick vi en otroligt bra kontakt direkt. Vi berättade om vår dröm om att bygga ett hus på den här tomten och hade redan ganska mycket tankar kring det hela som vi delade med henne. Det kändes verkligen som att hon ville hjälpa oss - och det gjorde hon verkligen för bara två dagar senare fick vi ett lånelöfte. Det kändes helt otroligt och smått overkligt för vi hade nästan gett upp hoppet innan vi kom i kontakt med Maria och Varbergs Sparbank.
- Jag tycker det är fantastiskt roligt när man träffar unga människor med en dröm och en sådan tydlig vision kring vad de vill. Det är klart man vill hjälpa till och försöka lösa det hela på bästa sätt, konstaterar Maria.
Ville bo kvar i Kärradal
Därefter löpte processen på med tomtköp, hitta en husleverantör och bestämma storlek och planlösning på huset. I augusti 2023 fick de tillträde till tomten och kunde starta sitt bygge.
- Man behöver ofta anpassa husstorlek och modell till sin budget, så vi valde ett mindre hus och prioriterade istället olika tillval, berättar Philip.
Paret bodde sedan tidigare i lägenhet i Kärradal och ville verkligen bo kvar.
- För oss är Kärradal paradiset på jorden. Här finns närheten till både havet och stan, men det är även en lantlig känsla. Det är den perfekta kombinationen.
Smidig kommunikation med banken
Therese och Philip upplevde processen med banken som väldigt smidig.
- Vi har haft en go och bra dialog med Maria hela tiden. Hon har förklarat vad hon behöver från oss, och varför hon behövt det, berättar Therese. Det är något som vi har uppskattat, då har det känts mindre krångligt än om vi hade behövt ta reda på det själv.
Hon och Philip har uppskattat de mjuka värden som de upplevt hos Varbergs Sparbank.
- Innan vi byggde hus trodde vi att processen skulle vara svår och jobbigt, men vi måste säga att det har gått mycket smidigare än vad vi någonsin kunde föreställa oss, säger Philip.
Han ser kontakten med banken som en stor del.
- Vi har inte behövt besöka banken mer än fyra gånger under ett år, och däremellan har vi stämt av med Maria via telefon och chatt. Även om vi tycker det har varit riktigt roligt att komma in för fysiska möten så har det underlättat enormt med de andra snabba kommunikationskanalerna. Det har varit en bra blandning.
- Jag blir otroligt glad när jag hör detta, säger Maria. Vi vill ju gärna träffa våra kunder fysiskt och ha en nära kontakt under bygget, och det underlättar att ha flera kanaler att ha kontakt i. För oss är det viktigt att kunderna förstår och hänger med i processen, för det är många delar som ska gås igenom, till exempel försäkringar och juridik. Det ska inte finnas några frågetecken kring något.
Tacksamma över att banken trodde på dem
Från start till slut tog det 15 månader. I juli 2024 stod huset klart och var redo för inflytt.
- Det är verkligen tack vare sparbanken som vi kunde bygga vårt drömhus som vi nu bor i och är så nöjda med, säger Therese.
Det som återstår att fixa i närtid är målning av huset, lägga trall och gräsmatta. Därefter ska häck och plank sättas upp lite succesivt, samt lite annat trädgårdsfix.
- Vi är lång ifrån klara men vi ser fram emot att fortsätta den här drömmen. Under den här perioden har också familjen utökats med en liten dotter som gör det hela ännu mysigare, säger Therese och Philip avslutar:
- Vi är otroligt tacksamma för att banken trodde på oss och har stöttat oss under hela den här stora processen som det faktiskt är att bygga hus. Vi är väldigt nöjda och kan verkligen rekommendera Varbergs Sparbank.
Kontakta oss
Vill du komma i kontakt med oss och prata nybyggnation? Ring oss på 0340- 66 60 00